herb bp J MazuraW jubileuszowym roku 25-lecia diecezji ełckiej pozdrawiam wszystkie rodziny. W tym roku duszpasterskim towarzyszy nam hasło: Idźcie i głoście. To właśnie rodzina jest jedną z podstawowych wspólnot, która na różnych polach codziennego życia stwarza okazje do ewangelizacji.

Jednak istnieje stała potrzeba, aby poszczególne rodziny coraz bardziej odkrywały, że są podmiotem ewangelizacji i apostolstwa, gdyż na mocy sakramentu chrztu świętego wszyscy jesteśmy uczniami misjonarzami.

Z całego serca zachęcam Was, abyście gromadzili się na wspólnej modlitwie. Pamiętajcie, że gromadząc się na wspólnej modlitwie i rozmowie, dajecie świadectwo wszystkim domownikom, zwłaszcza najmłodszym.

Chociaż niejednokrotnie potrzeba odwagi, aby podjąć wspólną modlitwę czy rozmowę na tematy religijne, nie zapominajcie, że w ten sposób umacniacie więź małżeńską i rodzinną, a przede wszystkim dzielicie się wiarą.

A wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – jak uczył nas św. Jan Paweł II. Niech te spotkania, rozpoczynając od stycznia 2017 roku, odbywają się przynajmniej raz w miesiącu i w dogodnym czasie.

Tegoroczne tematy spotkań modlitewno-ewangelizacyjnych są o Kościele. Jak naucza Katechizm Kościoła Katolickiego: Chrystus, jedyny Pośrednik, ustanowił tu na ziemi swój Kościół święty, wspólnotę wiary, nadziei i miłości, jako organizm widzialny; nieustannie go podtrzymuje i przez niego rozlewa na wszystkich prawdę i łaskę (KKK 771).

W obecnych czasach istnieje jednak szczególna potrzeba nieustannego przypominania, czym jest Kościół. Kościół często bywa postrzegany wyłącznie jako instytucja czysto ludzka, która chrzci, bierzmuje, błogosławi śluby i organizuje pogrzeby.

Tymczasem wspólnotę Kościoła stanowi Chrystus i zjednoczeni z Nim wszyscy ochrzczeni. W konsekwencji nie ma Kościoła bez Chrystusa, który jest Jego Głową, i nie ma Kościoła bez ludzi, Jego członków, którymi są wszyscy wierzący.

Wśród ochrzczonych jest sam Ojciec Święty, biskupi, kapłani, bracia zakonni i siostry zakonne oraz ludzie świeccy. Wszyscy jako ochrzczeni stanowimy wspólnotę Kościoła i za ten Kościół mamy brać odpowiedzialność.

W związku z tym wszystkie ataki na Kościół są również atakami skierowanymi w nas i ranią każdego z nas, podobnie jak grzech ochrzczonego człowieka jest bólem zada- wanym Chrystusowi i nam wszystkim.

Rodzina jest pierwszym miejscem, gdzie uczymy się Kościoła, doświadczamy Kościoła żyjącego wewnątrz domu. Tutaj człowiek uczy się Kościoła w podstawowych relacjach z rodzicami i rodzeństwem.

W rodzinie człowiek przeżywa pierwszą katechezę: uczy się modlitwy, uczy się zażyłości z Bogiem, uczy się być dla innych, kształtuje swoją wiarę w Boga. Dlatego też zachęcam, aby Wasze rodziny stawały się „Kościołami domowymi”.

Z serca dziękuję Dyrektorowi i pracownikom Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz wszystkim, którzy podjęli trud przygotowania tych spotkań modlitewno-ewangelizacyjnych. Zapewniam o moich modlitwach w intencjach Waszych rodzin, a na owocne przeżywanie tych spotkań wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

+ Bp Jerzy Mazur SVD Biskup Ełcki

2020 rodzina zjednoczona na modlitwie 2019 rodzina zjednoczona na modlitwie 2018 rodzina zjednoczona na modlitwie 2017 rodzina zjednoczona na modlitwie 2016 rodzina zjednoczona na modlitwie

Wizyt:

DziśDziś444
TydzieńTydzień1527
OgółemOgółem878972